İyi Huylu Prostat Büyümesi Ameliyatlarından Sonra Cinsel Fonksiyonlar Etkilenir Mi?

İyi huylu prostat büyümesi ameliyatlarından sonra cinsel fonksiyonlar etkilenir mi sorusunun cevabı olarak; iyi huylu prostat büyümesi ameliyatlarından sonra meninin dışarıya atılması ile ilgili sorunların yaşanabileceğini söyleyebiliriz. Geriye boşalma (retrograd ejekulasyon) denile bu durumda boşalma anında meni dışarıya doğru atılamaz ve idrar torbasının içerisine gider. İlk işeme sırasında da meni idrarla birlikte atılacaktır. Bu durum cinsel ilişkiden zevk almayı ve orgazmı etkilemez. Kişi kendisini normal boşalmış olarak hisseder ancak meni dışarıya atılmaz.

İyi huylu prostat büyümesi için yapılan ameliyatladan sonra sertleşme sorunları oldukça nadir olarak görülür. Bu ameliyatlar genel olarak cinsel performansı etkilemeyen güvenli ameliyatlardır.

 

Prostat Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Yaşlanmayla birlikte; prostat boyutlarında artış olur. Prostatın büyümesine bağlı olarak idrar kanalının (üretra) genişliği daralır ve idrar yakınmaları başlar.

Prostat hastalıklarında şikayetler başlıca iki farklı grupta değerlendirilir. İlki mesanenin (idrar kesesi) depolama işlevine ilişkindir. İdrar kesesinin idrarı depolama fonksiyonunda azalma sonucunda ortaya çıkan bu şikayetler genellikle sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, gece idrara sık kalkma, acil idrar yapma gereksinimi, tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olarak karşımıza çıkar.

Prostat hastalıklarında görülen bir diğer şikayet grubu idrar kesesinin idrarı boşaltma işlevine ilişkindir. İdrar yaparken zorlanma, yetersiz boşalma hissi, idrar yaparken çatallanma, idrarın damla damla gelmesi, kesik kesik idrar yapma, idrarı ileriye atamama, idrar çıkışının incelmesi ya da idrara hiç çıkamama de bu grup şikayetlerdendir.

İlk yakınmalar, genellikle gece idrara çıkma, sık idrar yapma yakınmalarıdır.

Bu şikayetler hem prostat kanserinde hem de iyi huylu prostat büyümesinde ortak olarak görülen şikayetlerdir. Sadece şikayetlere bakarak prostat hastalığının iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu söyleme olanağı yoktur.

Ayrıca, prostat kanserinde, kanserin gelişme yerine bağlı olarak(idrar yoluna uzak, çevre bölgelerden gelişenler), hiç yakınma olmayabileceği de unutulmamalıdır. Zaten bu nedenle belli bir yaş üzerindeki tüm erkeklere düzenli prostat kontrolü yapılması önerilmektedir.