Varikoselin tedavi seçenekleri nelerdir?

Varikosel ilaçlar ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Tedavi alternatifleri girişimsel yöntemlerden oluşmaktadır. Bu yöntemler; açık cerrahi, laparoskopik cerrahi, anjioemboliasyondur.

Açık cerrahi günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte değişim göstemiştir. Operasyon sırasında mikroskop kullanılmaya başlanması ile cerrahın görüş kabiliyeti ve dolayısı ile operasyon başarısı belirgin olarak artmıştır. Mikroskop altında yapılan varikosel ameliyatı mikroskopik varikoselektomi olarak adlandırılır.

Laparoskopik varikosel ameliyatında karından açılan 3 adet delikten kamera yardımı ile yapılan ameliyattır. Mutlaka genel anestezi gerektirmesi, karın içi organlarda yaralanma riski, toplamda yapılan cilt kesisinin neredeyse açık cerrahiden büyük olması gibi nedenler ile varikosel tedavisinde çok sık tercik edilen bir ameliyat değildir.

Anjioembolizasyon; bir radyoloji uzmanı tarafından kasık ya da boyun damarından girilerek genişlemiş testis damarlarına ulaşılması ve bu damarların içeriden tıkanması işlemidir. Günümüzde nadiren uygulanmaktadır.

 

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel genellikle herhangi bir belirtiye yol açmaz. Zaman zaman testis ağrısına neden olabilir.

Varikosel ağrısı genellikle fizik egzersizle ve fazla ayakta kalınca şiddetlenir. Günün ilerleyen saatlerinde şiddetlenme eğilimindedir ve uzanıp istirahat edince geriler. Zaman içerisinde varikosel ilerler ve skrotum içerisinde belirgin hale gelir.

Özellikle genç erkekler varikosel sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkileyebileceği için genellikle cerrahi olarak düzeltilir.

 

Varikosel nedenleri nelerdir?

Varikoselin kesin olarak belirlenmiş bir nedeni yoktur ancak testisin toplar damarları içerisindeki valflerin düzgün çalışmamasına bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Bu valflerin düzgün çalışmaması neticesinde toplar damarlarda genişleme olur, kirli kan testis ve etrafında birikir bu da sperm kalitesinde ve sayısında bozulmaya neden olabilir.

Varikosel, sol testis toplardamarının pozisyonundan dolayı genellikle sol tarafta oluşur. Ancak tek taraflı varikoselin her iki testiste de sperm üretimini bozabildiği bilinmektedir.