Varikosel tanısı nasıl konulur?

Varikosel tanısının konulmasında en önemli yöntem fizik muayenedir. Doktorunuz siz ayakta dururken testislerinizi muayene eder ve genişlemiş damarları hissetmeye çalışır. Nefesinizi tutarak ıkınmanızı ya da öksürmenizi söyleyebilir. Bu sayede normalde hissedilemeyen genişlemiş damarlar hissedilebilir.

Varikosel tanısında kullanılan en önemli görüntüleme yöntemi renkli doppler ultrasonografidir. Bu yöntemde hem damar çapları belirlenir hemde toplar damarlardaki kan akımının yönü belirlenebilir. Bu sayede kirli kanın geriye doğru kaçışı olup olmadığı belirlenir.

 

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel genellikle herhangi bir belirtiye yol açmaz. Zaman zaman testis ağrısına neden olabilir.

Varikosel ağrısı genellikle fizik egzersizle ve fazla ayakta kalınca şiddetlenir. Günün ilerleyen saatlerinde şiddetlenme eğilimindedir ve uzanıp istirahat edince geriler. Zaman içerisinde varikosel ilerler ve skrotum içerisinde belirgin hale gelir.

Özellikle genç erkekler varikosel sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkileyebileceği için genellikle cerrahi olarak düzeltilir.

 

Varikosel nedenleri nelerdir?

Varikoselin kesin olarak belirlenmiş bir nedeni yoktur ancak testisin toplar damarları içerisindeki valflerin düzgün çalışmamasına bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Bu valflerin düzgün çalışmaması neticesinde toplar damarlarda genişleme olur, kirli kan testis ve etrafında birikir bu da sperm kalitesinde ve sayısında bozulmaya neden olabilir.

Varikosel, sol testis toplardamarının pozisyonundan dolayı genellikle sol tarafta oluşur. Ancak tek taraflı varikoselin her iki testiste de sperm üretimini bozabildiği bilinmektedir.