Varikosel oluşumunda risk faktörleri nelerdir?

Bugün için varikosel oluşumunu arttırdığı kesin olarak belirlenmiş bir faktör bulunmamaktadır. Ancak yapılan bazı çalışmalarda fazla kilolularda daha az, uzun boylularda daha fazla varikosel görüldüğü ortaya konmuştur.

Varikosel, azalmış sperm üretiminin, bozulmuş sperm kalitesinin ve erkek kısırlığının sık görülen sebeplerindendir. Varikosel ayrıca testisin gelişimini bozabilir ve testiste küçülmeye yol açabilir. Ancak her varikosel sperm üretimini etkileyecek diye bir kural yoktur.

Yaşla birlikte varikosel görülme sıklığı artar: Neyseki varikosel kolay tanı konulan bir hastalıktır ve her varikosel tedavi gerektirmez. Eğer gerekiyorsa varikoselin en sık tedavi yöntemi cerrahidir.

 

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel genellikle herhangi bir belirtiye yol açmaz. Zaman zaman testis ağrısına neden olabilir.

Varikosel ağrısı genellikle fizik egzersizle ve fazla ayakta kalınca şiddetlenir. Günün ilerleyen saatlerinde şiddetlenme eğilimindedir ve uzanıp istirahat edince geriler. Zaman içerisinde varikosel ilerler ve skrotum içerisinde belirgin hale gelir.

Özellikle genç erkekler varikosel sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkileyebileceği için genellikle cerrahi olarak düzeltilir.

 

Varikosel nedenleri nelerdir?

Varikoselin kesin olarak belirlenmiş bir nedeni yoktur ancak testisin toplar damarları içerisindeki valflerin düzgün çalışmamasına bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Bu valflerin düzgün çalışmaması neticesinde toplar damarlarda genişleme olur, kirli kan testis ve etrafında birikir bu da sperm kalitesinde ve sayısında bozulmaya neden olabilir.

Varikosel, sol testis toplardamarının pozisyonundan dolayı genellikle sol tarafta oluşur. Ancak tek taraflı varikoselin her iki testiste de sperm üretimini bozabildiği bilinmektedir.