Şok Dalga (ESWT) Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Şok dalga tedavisi etkinliği ile kıyaslandığında yan etkisi yok denecek kadar az olan bir tedavidir. Kimi zaman şok dalgalarının oluşturduğu mikro travmalara bağlı penis cildinde geçici morarmalar oluşabilir. Bu morluklar 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur.

 

Şok Dalga Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şok dalga tedavisi ortalama 15 dakika süren 6 seans şeklinde uygulanır. Seanslar haftada 2-3 kez olacak şekilde planlanır. Toplamda tedavi 2-3 hafta sürer. Tedavinin tamamlanmasından 1 ay sonra yapılan kontrollerde alınan sonuca göre 6 seanslık 2. kür tedavi uygulanabilir.

 

Şok Dalga Tedavisi Bilimsel Bir Tedavi Midir?

Şok Dalga tedavisinin etkinliği konusunda son yıllarda çok sayıda klinik bilimsel çalışma yapılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar oldukça başarılıdır. Avrupa’ da Ürolojiye yön veren Avrupa Üroloji Derneği son yayınladığı kılavuzlarda ESWT tedavisini sertleşme güçlüğünün birinci basamak tedavisinde etkin bir yöntem olarak önermektedir. Biz de kendi deneyimimizde doğru hastalara uygulandığında tedavi sonuçlarının oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz.

 

Şok Dalga Tedavisi Kalıcı Etki Gösterir Mi?

ESWT tedavisinde şok dalgalarına bağlı olarak oluşan doku hasarı ve sonrasında vücudun iyileşmek için yeni damar üretmesi tedavinin etki mekanizmasını oluşturmaktadır. Oluşan yeni damarlar kalıcı olarak penise kan akışını arttırmakta bu sayede yapılan tedavinin etkisi de kalıcı olmaktadır.