Şok Dalga Tedavisi Nasıl Etki Eder?

Şok dalgası tedavisi terimi, düşük yoğunluklu şok dalgası terapisini anlatmak için kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ortopedide yıllardır kırık kemiklerin, yaralı bağların ve yaralı tendonların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılan bir tedavidir. ESWT ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılmıştır. Hedefe odaklanan yüksek enerjili ses dalgaları, doku onarımını ve hücre büyümesini hızlandırmaktadır.

 

Şok Dalgası Nedir?

Şok dalgaları farklı şiddetlerde üretilebilen ve aslında uzun dönemdir tıbbi amaçla kullanılan, kendine has fiziksel özellikleri olan ses dalgalarıdır.

 

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir?

Şok dalgaları, tıbbi olarak ilk önce 1980’lerin başında böbrek taşlarının kırılması amacı ile kullanıma girmiştir. Burada kullanılan şok dalgaları yüksek yoğunluklu şok dalgalarıdır ve bir taşı parçalayabilecek kadar yüksek bir enerji barındırırlar. Sonrasında bu şok dalgalarına bağlı olarak dokularda iyileşme sürecinin hızlandığı görülmüş, orta yoğunluklu şok dalgaları ile çeşitli ortopedik hastalıklar tedavi edilmeye başlanmıştır.

Düşük yoğunluklu şok dalgaları ise, yeni damar oluşumunun uyarılması ile son yıllarda çeşitli kalp hastalıkları ve sertleşme güçlüğü tedavi edilmeye başlanmıştır.