Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşme sorunu farklı nedenlerden kaynaklanan bir sonuçtur ve tedavisi alta yatan nedene göre değişiklik gösterir. Psikolojik kaynaklı sertleşme güçlüğü tedavisinde öncelikli tedavi cinsel terapidir. Organik kaynaklı sertleşme sorunlarında ise sorunun damar, sinir ya da hormon kaynaklı oluşuna göre farklı yöntemler uygulanır. Örneğin testosteron düşüklüğü olan bir erkekte sertleşme güçlüğünün öncelikli tedavisi hormon takviyesidir.

Damar problemlerine bağlı olarak sertleşmeme sorunu ortaya çıkıyorsa ilaç tedavileri ya da şok dalga tedavileri etkili yöntemlerdir. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda penise uygulanacak enjeksiyon tedavileri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Tüm bu tedavilere rağmen sertleşme güçlüğü devam ediyorsa cerrahi tedaviler (mutluluk çubuğu uygulanması) gündeme gelmektedir.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu

Cinsel sorunlar toplumda yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini bozan durumlardır. Ne yazık ki cinsellik, ciddi bir tabu olarak algılandığı için bu konuda yaşanan sorunlar gizlenmektedir. Oysaki insanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı, cinsel yaşamlarının kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Cinsellik; yemek yemek, su içmek, uyumak gibi doğal bir eylemdir ve vücudun ihtiyacıdır.

Sertleşmeme sorunu ve erken boşalma erkelerde; orgazm olamama, cinsel isteksizlik ve vajinismus ise kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Örneğin sertleşme güçlüğü yaşayan bir erkek ya da orgazm olamayan bir kadın için bu durum sürekli bir mutsuzluk kaynağı oluşturacaktır ve bu durum çözülmedikçe aile ilişkileri de zarar görebilecektir. Halbuki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen pek çok cinsel sorunun tedavisi mümkündür. Önemli olan kişilerin bu sorunların çözümü için gerekli isteği, iradeyi ve cesareti göstermeleridir.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen Cinsel İşlev Bozuklukları başlığı altında incelenmektedir. Tek bir hastalık ismi olmaktan çok genel bir tanımlamadır ve pek çok alt başlık içermektedir.