Sertleşme Güçlüğünün Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme güçlüğü, psikolojik ya da organik (fiziksel) temellere dayanabilir.

Sertleşme güçlüğünün organik nedenleri;

  • Vasküler nedenler (damarlarda oluşan sorunlar)
  • Nörojenik nedenler (sinirlerde oluşan sorunlar)
  • Hormonal nedenler olarak alt başlıklara ayrılır.

Şeker hastalığı, sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam, aşırı kilo gibi durumlar tıpkı kalp damarlarında olduğu gibi penis damarlarında da bozulmalara neden olarak sertleşme güçlüğüne yol açabilimektedir. Benzer şekilde pek çok farklı hastalık da penisin sinir mekanizmalarında bozukluklar yaratabilir. Pek çok farklı cerrahi işlem sonucunda da penisin bu damar ve sinir sistemi zarar görebilir ve sertleşme güçlüğü ortaya çıkabilir.

Sertleşme güçlüğünün psikolojik nedenleri oldukça geniş bir konudur. Pek çok farklı psikolojik kaynaklı sorun kendisini sertleşme güçlüğü olarak gösterebilmektedir. Çocukluk travmaları, başarısız ilk ilişki deneyimleri, suçluluk duyguları bunlar arasında sayılabilir. Bir organımızın fonksiyonlarında ortaya çıkan bir hastalığın güç ve iktidar ile ilişkilendirilerek iktidarsızlık olarak adlandırılması sosyolojik bir inceleme gerektiren ayrı bir yazı konusu olacaktır. Ancak toplumda penise yüklenen bu anlam pek çok sertleşme güçlüğünün de sebebidir. Penis boyu takıntıları, performans kaygıları, cinsel ilişkiyi basit bir “skor” olarak algılayan yaklaşımlar bu hastalığın psikolojik nedenleri arasındadır.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu

Cinsel sorunlar toplumda yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini bozan durumlardır. Ne yazık ki cinsellik, ciddi bir tabu olarak algılandığı için bu konuda yaşanan sorunlar gizlenmektedir. Oysaki insanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı, cinsel yaşamlarının kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Cinsellik; yemek yemek, su içmek, uyumak gibi doğal bir eylemdir ve vücudun ihtiyacıdır.

Sertleşmeme sorunu ve erken boşalma erkelerde; orgazm olamama, cinsel isteksizlik ve vajinismus ise kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Örneğin sertleşme güçlüğü yaşayan bir erkek ya da orgazm olamayan bir kadın için bu durum sürekli bir mutsuzluk kaynağı oluşturacaktır ve bu durum çözülmedikçe aile ilişkileri de zarar görebilecektir. Halbuki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen pek çok cinsel sorunun tedavisi mümkündür. Önemli olan kişilerin bu sorunların çözümü için gerekli isteği, iradeyi ve cesareti göstermeleridir.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen Cinsel İşlev Bozuklukları başlığı altında incelenmektedir. Tek bir hastalık ismi olmaktan çok genel bir tanımlamadır ve pek çok alt başlık içermektedir.