Penise Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Kimlere Uygulanır?

Pek çok farklı durum ve hastalıkta penis damarlarında hasarlar oluşmaktadır. Örneğin şeker hastalığı ya da kolesterol yüksekliği gibi durumlarda tıpkı kalp damarlarında olduğu gibi penis içerisindeki damarlarda da tıkanıklıklar oluşabilmektedir. Bu durum 50 yaş sonrası görülen sertleşme güçlüğünün en sık görülen nedenlerinden birisidir.

ESWT tedavisi özellikle penis damarlarındaki tıkanıklara bağlı olarak gelişen sertleşme güçlüğünün tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bunun dışındaki sertleşme güçlüğü tiplerinde de etkinliği düşmekle birlikte başarıyla kullanılmaktadır. Avrupa Üroloji Derneğinin her yıl güncelleyerek yayınladığı tedavi kılavuzlarında sertleşme güçlüğünün birinci basamak tedavisinde ESWT tedavisi önerilmektedir.

Bunun yanında kronik prostatit adı verilen prostat iltihaplarında ve peniste eğrilik ile karşımıza çıkan Peyronie Hastalığının tedavisinde de yeri bulunmaktadır.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu

Cinsel sorunlar toplumda yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini bozan durumlardır. Ne yazık ki cinsellik, ciddi bir tabu olarak algılandığı için bu konuda yaşanan sorunlar gizlenmektedir. Oysaki insanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı, cinsel yaşamlarının kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Cinsellik; yemek yemek, su içmek, uyumak gibi doğal bir eylemdir ve vücudun ihtiyacıdır.

Sertleşmeme sorunu ve erken boşalma erkelerde; orgazm olamama, cinsel isteksizlik ve vajinismus ise kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Örneğin sertleşme güçlüğü yaşayan bir erkek ya da orgazm olamayan bir kadın için bu durum sürekli bir mutsuzluk kaynağı oluşturacaktır ve bu durum çözülmedikçe aile ilişkileri de zarar görebilecektir. Halbuki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen pek çok cinsel sorunun tedavisi mümkündür. Önemli olan kişilerin bu sorunların çözümü için gerekli isteği, iradeyi ve cesareti göstermeleridir.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen Cinsel İşlev Bozuklukları başlığı altında incelenmektedir. Tek bir hastalık ismi olmaktan çok genel bir tanımlamadır ve pek çok alt başlık içermektedir.