Mikrocerrahi varikoselektomi nedir?

Mikroskop altında yapılan varikosel ameliyatı mikroskopik varikoselektomi olarak adlandırılır.

Mikrocerrahi yöntem ile yapılan varikosel ameliyatı, günümüzde varikosel tedavisinde altın standart yöntem olarak kabul edilen tedavi yöntemidir. Kasık bölgesinden yapılan yaklaşık 2cm’lik bir kesikten gerçekleştirilir. Testisin genişlemiş tüm toplardamarları damarları mikroskop altında bağlanır. Mikroskop kullanılmasının avantajı tüm toplar damarların görülebilmesi ve atardamarın daha iyi görülerek korunabilmesidir. Deneyimli ellerde yapılan mikrocerrahi varikoselektomi operasyonu ile hem varikoselin nüks etme olasılığı azalır hem de operasyona bağlı riskler en aza indirilmiş olur.

 

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel genellikle herhangi bir belirtiye yol açmaz. Zaman zaman testis ağrısına neden olabilir.

Varikosel ağrısı genellikle fizik egzersizle ve fazla ayakta kalınca şiddetlenir. Günün ilerleyen saatlerinde şiddetlenme eğilimindedir ve uzanıp istirahat edince geriler. Zaman içerisinde varikosel ilerler ve skrotum içerisinde belirgin hale gelir.

Özellikle genç erkekler varikosel sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkileyebileceği için genellikle cerrahi olarak düzeltilir.

 

Varikosel nedenleri nelerdir?

Varikoselin kesin olarak belirlenmiş bir nedeni yoktur ancak testisin toplar damarları içerisindeki valflerin düzgün çalışmamasına bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir. Bu valflerin düzgün çalışmaması neticesinde toplar damarlarda genişleme olur, kirli kan testis ve etrafında birikir bu da sperm kalitesinde ve sayısında bozulmaya neden olabilir.

Varikosel, sol testis toplardamarının pozisyonundan dolayı genellikle sol tarafta oluşur. Ancak tek taraflı varikoselin her iki testiste de sperm üretimini bozabildiği bilinmektedir.