HPV Siğillerinin Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılmalı?

HPV siğillerinin tedavisi hangi yöntemle yapılmalı sorusunun cevabı olarak genital siğil tedavisi için 2 yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bunların ilki siğilli dokunun tahrip edilmesi şeklindedir. Siğilli bölge elektro koter ile yakılarak tahrip edilebileceği gibi dondurularak ya da lazer ile yakılarak da yok edilebilir. Kimi zaman asit içerikli ilaçlar da kimyasal olarak siğilli bölgeyi yakmak için kullanılabilmektedir. Elektrokoter ile yakma işlemi tek seansta mevcut tüm siğilleri yok edebildiği için dondurmaya göre daha avantajlı bir yöntemdir.

Siğil tedavisinde bir diğer yöntem de siğilli bölgede immün sistemi harekete geçirmeyi hedefleyen lokal olarak siğil üzerine sürülerek kullanılan ilaçlardır. Ancak bu ilaçlarda sorun tedavinin uzun sürmesi ve ilaç doğru kullanılmadığı takdirde tedavi başarısının düşmesidir.

 

HPV

HPV, cinsel yolla bulaşan ve oldukça yaygın görülen bir virüstür. HPV enfeksiyonu pek çok genç kadın ve erkeğin kabusu olmakta, yaşamlarını altüst etmektedir. Oysaki HPV doğru takip ve tedavi ile kontrol altına alınabilen, bilinçli olunduğunda korunması mümkün olan bir hastalıktır. HPV ve genital siğil sorununuz var ise mutlaka yakınınızdaki bir uzmandan yardım alınız. Uygun tedavi, yakın takip, deneyim ve doktor hasta uyumu ile HPV‘ye bağlı genital siğiller başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

 

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller Human Papilloma Viruslerin (HPV) yol açtığı, genellikle genital bölgelerde oluşan yüzeyden hafif kabarık, kimi zaman karnabahar şeklinde tarif edilen, cilt renginde ya da koyu renkli olabilen lezyonlardır. Genital kondülom, Conduloma acumunata adları ile de bilinirler. Genital siğiller, günümüzde tüm dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalık olarak kabul edilmektedirler. Genital siğiller hem kadın hem de erkeklerde oluşabilirler. Erkeklerde sıklıkla penis cildi, skrotum, kasık bölgesi ya da anüs çevresinde; kadınlarda ise vulva, vajina duvarı, kasık bölgesi ya da anüs çevresinde görülebilirler.