HPV Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Bir Cinsel Sağlık Kliniğine Müracaat Etmeliyiz?

HPV belirtileri nelerdir sorusunun cevabı olarak;

  • Vajina, penis veya makat çevresinde 1 veya daha fazla ağrısız lezyonlarınız varsa (bunlar kimi zaman karnabahar şeklinde olabilirler),
  • Cinsel organda veya anüste kaşıntı veya kanama varsa,
  • Normal idrar akışında akışınızda bir değişiklik (örneğin, yanlara doğru işeme) varsa,
  • Belirtileriniz olmasa bile, genital siğilleri olan cinsel bir partneriniz varsa,

HPV enfeksiyonunuz olabilir.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz bir cinsel sağlık kliniğine başvurmanız gerekir.

Uygun tedavi ile siğillerinizden kurtulabilirsiniz ve HPV enfeksiyonunundan kurtulmak için yardım alabilirsiniz.

HPV

HPV, cinsel yolla bulaşan ve oldukça yaygın görülen bir virüstür. HPV enfeksiyonu pek çok genç kadın ve erkeğin kabusu olmakta, yaşamlarını altüst etmektedir. Oysaki HPV doğru takip ve tedavi ile kontrol altına alınabilen, bilinçli olunduğunda korunması mümkün olan bir hastalıktır. HPV ve genital siğil sorununuz var ise mutlaka yakınınızdaki bir uzmandan yardım alınız. Uygun tedavi, yakın takip, deneyim ve doktor hasta uyumu ile HPV‘ye bağlı genital siğiller başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller Human Papilloma Viruslerin (HPV) yol açtığı, genellikle genital bölgelerde oluşan yüzeyden hafif kabarık, kimi zaman karnabahar şeklinde tarif edilen, cilt renginde ya da koyu renkli olabilen lezyonlardır. Genital kondülom, Conduloma acumunata adları ile de bilinirler. Genital siğiller, günümüzde tüm dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalık olarak kabul edilmektedirler. Genital siğiller hem kadın hem de erkeklerde oluşabilirler. Erkeklerde sıklıkla penis cildi, skrotum, kasık bölgesi ya da anüs çevresinde; kadınlarda ise vulva, vajina duvarı, kasık bölgesi ya da anüs çevresinde görülebilirler.