HPV Aşısı Ne Kadar Koruyucu?

HPV, 150’nin üzerinde bilinen tipi olan bir virüs ailesidir. Mevcut aşılar bu tiplerin hepsine karşı koruma sağlamaz ancak en sık görülen tiplere karşı koruyucu oldukları için yaygın olarak kullanılmakta ve HPV’ye bağlı hastalıkların kontrolünde önemli yer tutmaktadırlar. Şu an kullanılan 3 tip HPV aşısı bulunmaktadır. 2’li aşı en sık kansere neden olan HPV tip 16 ve 18 e karşı koruyucudur. HPV 16 ve 18 rahim ağzı kanserlerinin %70’inden sorumludur. 4’lü aşı ise HPV 16 ve 18’e ek olarak genital siğillerin yaklaşık %90’ından sorumlu tutulan tip 6 ve 11’ e karşı da koruyuculuk sağlamaktadır. 9’lu aşı olarak bilinen aşı henüz ülkemizde bulunmamaktadır ve Tİp6, 11, 16, 18’ e ek olarak HPV tip 31, 33, 45, 52, 58’e karşı da koruyucudur.

 

HPV

HPV, cinsel yolla bulaşan ve oldukça yaygın görülen bir virüstür. HPV enfeksiyonu pek çok genç kadın ve erkeğin kabusu olmakta, yaşamlarını altüst etmektedir. Oysaki HPV doğru takip ve tedavi ile kontrol altına alınabilen, bilinçli olunduğunda korunması mümkün olan bir hastalıktır. HPV ve genital siğil sorununuz var ise mutlaka yakınınızdaki bir uzmandan yardım alınız. Uygun tedavi, yakın takip, deneyim ve doktor hasta uyumu ile HPV‘ye bağlı genital siğiller başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

 

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller Human Papilloma Viruslerin (HPV) yol açtığı, genellikle genital bölgelerde oluşan yüzeyden hafif kabarık, kimi zaman karnabahar şeklinde tarif edilen, cilt renginde ya da koyu renkli olabilen lezyonlardır. Genital kondülom, Conduloma acumunata adları ile de bilinirler. Genital siğiller, günümüzde tüm dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalık olarak kabul edilmektedirler. Genital siğiller hem kadın hem de erkeklerde oluşabilirler. Erkeklerde sıklıkla penis cildi, skrotum, kasık bölgesi ya da anüs çevresinde; kadınlarda ise vulva, vajina duvarı, kasık bölgesi ya da anüs çevresinde görülebilirler.