Cinsel Sorunlara Bütüncül Yaklaşım Nedir?

Cinsel sorunlar organik ya da psikolojik pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bunların her birisi de farklı branşlardan hekimler tarafından, farklı yöntemler ile tedavi edilmektedir. Ancak sorun şudur ki cinsel sorunlar yaşayan kişinin bu sorunların nedenlerini bilme olasılığı yoktur. Kişi cinsel isteksizlik duyabilir, orgazm olamıyor olabilir, erken boşalıyor olabilir, ilişki sırasında ağrı hissedebilir ya da sertleşme sorunu yaşıyor olabilir. Bu sorunların hormonlardan mı damarlardan mı ya da psikolojik nedenlerden mi kaynaklandığını bilemeyeceği için zaten toplumda bir tabu olan ve konuşmakta güçlük çekilen bir konu için birden fazla görüşme yapmak, çoğu zaman aslında ihtiyacı olmayan tahliller için zaman ve para harcamak zorunda kalmaktadır.

Cinsel işlev bozukluklarına bütüncül yaklaşım ise, psikolojik kökenli cinsel fonksiyon bozukluklarının çözümü için cinsel terapi eğitimi almış ayrıca cinsel fonksiyonları etkileyen hormonal bozuklukların tanı ve tedavisi konularında eğitimlerini tamamlamış ve kendisini geliştirmiş üroloji uzmanları ve kadın doğum uzmanları tarafından uygulanabilen bir tedavi yaklaşımıdır. Öncelikle yukarıda saydığımız pek çok neden arasından kişide sorun oluşturan nedeni saptamak ve tek merkez içerisinde uygun şekilde tedavi etmek bu yaklaşımın temelini oluşturmaktadır.

Yani cinsel işlev bozukluklarına bütüncül yaklaşım, sorun psikolojik bir sorun ise cinsel terapi yöntemleri kullanılarak, fiziksel bir sorun ise gerekli ilaç, hormon tedavileri, hayat tarzı değişiklikleri yapılarak, gerekli ise kilo verilmesi sağlanarak, gerekiyorsa da problemin ameliyat ile çözülebildiği bir tedavi yaklaşımdır.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu

Cinsel sorunlar toplumda yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini bozan durumlardır. Ne yazık ki cinsellik, ciddi bir tabu olarak algılandığı için bu konuda yaşanan sorunlar gizlenmektedir. Oysaki insanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı, cinsel yaşamlarının kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Cinsellik; yemek yemek, su içmek, uyumak gibi doğal bir eylemdir ve vücudun ihtiyacıdır.

Sertleşmeme sorunu ve erken boşalma erkelerde; orgazm olamama, cinsel isteksizlik ve vajinismus ise kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Örneğin sertleşme güçlüğü yaşayan bir erkek ya da orgazm olamayan bir kadın için bu durum sürekli bir mutsuzluk kaynağı oluşturacaktır ve bu durum çözülmedikçe aile ilişkileri de zarar görebilecektir. Halbuki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen pek çok cinsel sorunun tedavisi mümkündür. Önemli olan kişilerin bu sorunların çözümü için gerekli isteği, iradeyi ve cesareti göstermeleridir.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen Cinsel İşlev Bozuklukları başlığı altında incelenmektedir. Tek bir hastalık ismi olmaktan çok genel bir tanımlamadır ve pek çok alt başlık içermektedir.