Cinsel İşlev Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Cinsel işlev bozukluklarının çok farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler belli başlı iki başlık altında incelenir. Bunlar;

  • Organik nedenler,
  • Psikolojik nedenlerdir.

Cinsel işlev bozukluklarının organik nedenleri vücudun fonksiyonlarında fiziksel olarak ortaya çıkan sorunlar sonucunda oluşurlar. Kimi zaman şeker hastalığı, aşırı kilo gibi tüm vücudu ilgilendiren hastalıkların etkisiyle ya da geçirilmiş ameliyatlar sonrasında damar ve sinirlerde oluşan hasarlar, kimi zaman doğuştan gelen ya da sonradan oluşan anatomik problemler, kimi zaman da vücudun hormonal düzeninde oluşabilen bozukluklar bu grubu oluştururlar. Bu grup hastalar sıklıkla bir üroloji uzmanı ya da kadın doğum uzmanı tarafından, hormonal problemleri varsa da bir endokrinoloji uzmanı tarafından takip edilirler.

Cinsel işlev bozukluklarının psikolojik nedenleri ise daha da geniş bir alandır. Çocukluk çağında yaşanılan travmalar, yeterli ve doğru bir cinsel eğitim alamamaya bağlı yanlış bilgiler ve ön yargılar, başarısız ilk cinsel deneyimler, bozuk aile ilişkileri gibi pek çok farklı durum hem kadınlar hem erkeklerde cinsel işlevlerde bozulmaya neden olabilir. Bunlara ek olarak erkeklerde; toplumda erkeğe, erkekliğe ve penise yüklenen misyonun (iktidar) sonucu ortaya çıkan penis boyu takıntıları ya da performans kaygıları da psikolojik nedenlerin başlıcaları arasında sayılabilir. Bunun yanında organik kökenli olsa da cinsel işlevlerde ortaya çıkan sorunlar beraberinde sıklıkla psikolojik sorunları da getiriler ve karşımıza da karmaşık sorunlar olarak çıkarlar. Psikolojik kökenli cinsel işlev bozukluklarının tedavisi de sıklıkla bu konuda eğitim almış bir psikolog ya da bir psikiyatri uzmanı tarafından yürütülür.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu

Cinsel sorunlar toplumda yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini bozan durumlardır. Ne yazık ki cinsellik, ciddi bir tabu olarak algılandığı için bu konuda yaşanan sorunlar gizlenmektedir. Oysaki insanların hem ruhsal hem de bedensel sağlığı, cinsel yaşamlarının kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Cinsellik; yemek yemek, su içmek, uyumak gibi doğal bir eylemdir ve vücudun ihtiyacıdır.

Sertleşmeme sorunu ve erken boşalma erkelerde; orgazm olamama, cinsel isteksizlik ve vajinismus ise kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Örneğin sertleşme güçlüğü yaşayan bir erkek ya da orgazm olamayan bir kadın için bu durum sürekli bir mutsuzluk kaynağı oluşturacaktır ve bu durum çözülmedikçe aile ilişkileri de zarar görebilecektir. Halbuki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen pek çok cinsel sorunun tedavisi mümkündür. Önemli olan kişilerin bu sorunların çözümü için gerekli isteği, iradeyi ve cesareti göstermeleridir.

 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen Cinsel İşlev Bozuklukları başlığı altında incelenmektedir. Tek bir hastalık ismi olmaktan çok genel bir tanımlamadır ve pek çok alt başlık içermektedir.